سیستم برنامه ریزی مسیر ره آورد

هماهنگی و یکپارچه سازی مراحل و رده‌های مختلف در یک زنجیره تأمین، به تعادل مبادلات بین مراکز و دسترسی به عملکرد برتر در آن زنجیره خواهد انجامید. با توجه به رابطه معکوس میان دو دسته هزینه‌های موجودی و هزینه‌های حمل و نقل، مسیریابی موجودی‌ها به مسئله هماهنگی مؤثر سیاست‌های بازپرسازی و برنامه‌های توزیع موجودی‌ها در سطح مراکز یک زنجیره تمرکز دارد. در واقع مسیریابی موجودی دو جزء مهم از زنجیره تأمین، یعنی فعالیت‌های حمل و نقل و کنترل موجودی را ادغام می‌نماید. در مسیریابی موجودی‌ها، یک یا چند مرکز توزیع موجودی به موازات مجموعه‌ای متفاوت و غالباً پرشمار از مراکز دیگر که هر یک دارای نرخ تقاضای بخصوصی می‌باشند، وجود خواهد داشت. در سیستم توزیع، حداقل مقدار تحویل هر یک از محصولات به عرضه کنندگان خرده، تابع طول مسیر حرکت یا مدت زمان گردش وسیله نقلیه است. طول مدت زمان گردش هر وسیله نقلیه نیز به تعداد و توالی سرویس‌دهی به مشتریان یا عرضه کنندگان خرده بستگی دارد. بنابراین، برای عرضه کنندگان خرده (مراکز توزیع) ایده‌آل ترین حالت آن است که برای هر کدام از آن‌ها یک وسیله نقلیه تخصیص داده شود تا طول مسیر حرکت و در نتیجه مقدار موجودی‌ها و هزینه‌های مربوط به خواب سرمایه (ذخیره موجودی) حداقل شود.

چنین وضعیتی استفاده از تعداد زیادی وسیله نقلیه با ظرفیت پایین را ایجاب می‌کند. بدیهی است استفاده از وسایل نقلیه با ظرفیت کوچک، غالباً افزایش هزینه‌ها را به دنبال خواهد داشت. لذا در سیستم توزیع ناب اختصاص یک وسیله نقلیه به هر مشتری (مرکز)، مقرون به صرفه نبوده و مسیریابی وسایل نقلیه، به منظور ایجاد شرایط حمل چندین محصول توسط یک وسیله نقلیه (با ظرفیتی بزرگ) به چندین مشتری و در عین حال کاهش هزینه‌های مربوط به نگهداری محصولات در مراکز دریافت، مهم تلقی می‌شود. نحوه برنامه‌ریزی وسایل نقلیه به منظور تحویل گرفتن قطعات و محصولات مورد نیاز از تأمین‌کنندگان یا مراکز توزیع و تحویل آن‌ها به شرکت‌های تولیدی و یا فروشگاه‌ها، علاوه بر تأثیر مستقیمی که بر هزینه‌های حمل و نقل دارد، در سطح هزینه‌های مربوط به نگهداری موجودی قطعات و محصولات نیز نقش بسزایی دارد. تقابل هزینه‌های حمل‌ونقل و انبارداری در بخش توزیع محصولات و خدمات، موضوع تمرکز فعالیت‌های برنامه‌ریزی است. هدف اصلی این بخش را بایستی حداقل نمودن موجودی انبار خرده‌فروشان (مراکز) و در عین حال ممانعت از کمبود موجودی هر یک از محصولات قلمداد نمود. از طرف دیگر، حداقل نمودن موجودی انبار در مراکز فروش، منجر به افزایش دفعات حمل می‌شود.

به جرأت می‌توان گفت که یکی از بارزترین ویژگی‌های این نرم‌افزار، قابلیت تطابق با شرایط متغیر در محیط است. در واقع هدف اصلی توسعه این نرم‌افزار این بوده است که با تغییرات لحظه‌ای شرایط کسب و کار بتوان از بهترین راهکارهای خدمت‌رسانی آگاه شد و با ارائه راهکارهای بهینه، دغدغه‌ی مدیران را از مناسب بودن نحوه توزیع اقلام از بین برد و توجه آن‌ها را به سمت سایر مواردی که از وی انتظار می‌رود، سوق داد.

قابلیت‌های کلیدی:

این سیستم از طریق بهینه‌سازی شبکه‌های توزیع/جمع‌آوری کالا و خدمات، نقش مؤثری در کاهش هزینه‌ها و بهبود خدمات ارائه شده به همراه خواهد داشت. در ادامه لیست برخی از قابلیت‌های قابل تعریف در این سیستم نرم افزاری معرفی گردیده است.

 • ارتقای کیفیت و دقت روش‌های تصمیم گیری و بهبود سرعت دستیابی به آن‌ها
 • بهره‌مندی از مدل‌های شناخته شده پژوهشی و کاربردی در زمینه بهینه سازی لجستیک
 • امکان اعمال نظر خبرگان و خواسته‌های سازمان به عنوان معیارهای طراحی شبکه
 • کاهش زمان و هزینه خدمت رسانی و افزایش رضایت مشتری به جهت توزیع بهینه
 • در نظر گرفتن حداکثر ظرفیت انبارها و حداکثر ظرفیت وسایل نقلیه
 • مدیریت اطلاعات بازاریاب‌ها، رانندگان و مشتریان
 • مدیریت اطلاعات سفارشات
 • مدیریت اطلاعات انبارها
 • مدیریت اطلاعات وسایل نقلیه
 • مدیریت اطلاعات مسیرهای توزیع و بازاریابی
 • مدیریت هزینه‌ها

کاربردها و مخاطبین:

این سیستم در انواع شبکه‌های لجستیکی که توزیع یا دریافت اقلام می‌پردازند قابلیت کاربرد و کاهش هزینه دارد. نمونه‌ای از این موارد شامل شبکه‌های پخش و حمل و نقل کالا، سیستم‌های بازرسی و گشت زنی، سیستم‌های پاکسازی و بازگشایی معابر (برف و ...)، برنامه‌ریزی امداد (آتش نشانی و اورژانس و ...)، برنامه‌ریزی جهت بازسازی و ترمیم خطوط آبرسانی و انتقال نیرو، برنامه‌ریزی ارائه خدمات نظافت معابر شهری، جمع‌آوری زباله، برنامه‌ریزی شبکه‌های ارتباطی و ... همه از مواردی است که در یک شبکه لجستیکی قابل به‌کارگیری است. همچنین مسیریابی وسایل نقلیه مختلف همچون خودروهای جاده‌ای و کامیون‌ها، کشتی‌ها، قایق‌ها، هلیکوپترها و ... در این سیستم امکان پذیر می‌باشد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
 • هیچ نظری یافت نشد

تماس با ما

 

دفتر مرکزی: خراسان رضوی، مشهد، میدان آزادی، دانشگاه فردوسی، درب شرقی (حاشیه بزرگراه شهید کلانتری)، مرکز رشد واحدهای فناور (شماره 4)، واحد 415، تلفکس: 38690086-051

JoomShaper