سیستم مدیریت بحران های سخت ره آورد

بحران رویدادی است که به طور طبیعی یا به وسیله بشر، به طور ناگهانی یا به صورت فزاینده به وجود آید و سختی و مشقتی را به جامعه انسانی تحمیل کند که برای برطرف کردن آن نیاز به اقدامات اضطراری، اساسی و فوق‌العاده باشد. بلایا و مخاطرات محیطی از دیرباز به‌عنوان مخرب‌ترین عوامل آسیب رسان به انسان، جامعه و زیست گاهش مطرح بوده‌اند. پژوهش و بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد بحران‌ها نفساً تعیین کننده میزان خسارت نیستند، بلکه پاسخ مسئولان به بحران است که میزان خسارت‌های وارده را تعیین می‌کند.

در شرایطی که به علت پویایی دائم سیستم‌ها در دنیای واقعی و نیز در مواقع بحرانی که فرصت تصمیم‌گیری اندک بوده و لازم است تا تصمیمات مختلفی اتخاذ شود، بهترین گزینه‌ی پیش رو به منظور کاهش هزینه‌های کلی سیستم و استفاده‌ی بهینه از منابع موجود، وجود نرم‌افزاری است که در برابر این سطح از تغییرات پاسخگو باقی بماند و همچنان بهترین راهکارها را در برابر مدیران ارشد سیستم قرار دهد.

سیستم مدیریت بحران‌های سخت ره‌آورد، بر مدیریت جامع فازهای چهارگانه مدیریت بحران (پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازسازی و بازتوانی) تمرکز کرده، امکان برنامه‌ریزی سریع و حساب شده با کمترین هزینه را جهت پاسخگویی هوشمندانه و مؤثر به بحران‌های احتمالی، محقق می‌سازد. مهم‌ترین ویژگی این سیستم را می‌توان کیفیت بالای جواب‌ها و راهکارها، سرعت در تصمیم‌گیری و مدیریتی جامع و هم‌زمان بر اطلاعات مورد نیاز دانست.

قابلیت‌های کلیدی:

همان‌گونه که در اهداف عینی و نهایی چارچوب سندایی (چارچوبی بین‌المللبین‌المللی در زمینه مدیریت بحران) بر کاهش خطرپذیری و انجام اقدامات منسجم در حوزه‌های مختلف تأکید شده است، سیستم مدیریت بحران‌های سخت ره‌آورد با رویکرد یکپارچه‌سازی و ایجاد هماهنگی بین اقدامات مختلف در مدیریت بحران (از استراتژی تا عمل) و برنامه‌ریزی‌های لازم جهت حفاظت از زیرساخت‌های کلیدی توسعه یافته است. همچنین مطابق با چهار اولویت اقدام در چارچوب سندایی، ضمن تعریف فرایندهای مختلفی برای شناسایی و ارزیابی خطرات حاصل از بحران‌ها، زمینه لازم برای مدیریت و کنترل این ریسک‌ها، مکان‌یابی پدافندها و مقاوم‌سازی تسهیلات در این سیستم فراهم گردیده است. ساختار نوآورانه این سیستم بهترین راهکار مدیریت عملیات بحران را جهت کاهش تلفات در حین و پس از وقوع بحران ارائه داده و به‌طور مشابه برنامه‌ریزی‌های مؤثری را برای گام بازسازی در مدیریت بحران پیشنهاد می‌دهد تا بر این اساس به‌صورت جامع و یکپارچه پوشش دهنده هر چهار مرحله مدیریت بحران باشد.

  • طراحی محصول بر مبنای انجام تحقیقات گسترده در خصوص نرم‌افزارهای مشابه داخلی و خارجی، پژوهش‌های انجام شده در این حوزه‌ها و ... (فاز مطالعات اولیه) انجام شده است.
  • در طراحی محصول به جامعیت بخشی به مفاهیم مرتبط با تمامی جوانب مدیریت بحران جهت یکپارچه‌سازی اطلاعات و بهره‌مندی بیشتر از آن‌ها توجه ویژه‌ای شده است.
  • در این محصول، رویکردهای فرایندی در طراحی سیستم به نحوی که نیازهای کاربر را از مراحل ابتدایی تا انتهایی پوشش دهد، لحاظ شده است.
  • در طراحی محصول، از تجارب مدیران و خبرگان فعال در حوزه‌ی مدیریت بحران بهره گرفته شده است.
  • در طراحی محصول، از روش‌ها و الگوریتم‌های علمی و به روز بهره گرفته شده است.

کاربردها و مخاطبین:

مدیریت بحران فرآیندی است که طی آن برای رویارویی با وضعیتی دشوار، همه برنامه‌ریزی‌ها، سازمان‌دهی‌ها و کنترل‌های گروهی بسیج شده و با توجه به وضعیت موجود و اطلاعات در دسترس، بهترین و مناسب‌ترین تصمیم توسط مدیران بحران اتخاذ می‌شود.

با توجه به گسترش IT در تمام زمینه‌ها و نیز فواید بی‌شمار استفاده از آن، خصوصاً در مواردی که حجم داده‌ها و پردازش آن‌ها بسیار بالا است، استفاده از آن در مدیریت بحران بسیار حیاتی است.

به طور کلی کلیه‌ی مراکز نظامی، کلیه‌ی نهادهای تصمیم‌گیر و متولّی در حوزه مدیریت بحران در کشور و نیز کلیه‌ی شبکه‌های لجستیکی و توزیعی از جمله مخاطبان اصلی این نرم افزار هستند. در حوزه مدیریت بحران مراکزی مانند شهرداری، استانداری، هلال احمر، معاونت عملیات نیروهای نظامی (سپاه و ارتش) و ... به عنوان مشتریان برجسته این محصول شناخته می‌شوند.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

تماس با ما

 

دفتر مرکزی: خراسان رضوی، مشهد، میدان آزادی، دانشگاه فردوسی، درب شرقی (حاشیه بزرگراه شهید کلانتری)، مرکز رشد واحدهای فناور (شماره 4)، واحد 415، تلفکس: 38690086-051

JoomShaper